Canon 5D mark IV – moje naděje na full frame

Nečekejte žádné srovnávání na úrovni pixelů, grafy ostrosti či stopování náběhu v milisekundách. Zkusím spíš jednoduše popsat co jsem od “fulfrejmu pět déčka” čekal a co jsem dostal. O přechodu na full frame foťák jsem přemýšlel už dávno. Nicméně 70D sloužila spolehlivě a cena již stárnoucího 5D mark III byla na hobby použití stále mimo mé možnosti.
Možná se ptáte, proč vůbec přecházet na full frame, když starší foťák fotí víc než dobře. Těch motivů bylo více:

 • lepší dynamický rozsah. Zatímco krajináři mohou řešit pomocí HDR nebo jiných triků, tak ve sportu nebo v portrétu potřebuji spoléhat na to, co vyleze z foťáku.
 • vyšší iso hodnoty. U 70D jsem byl limitován cca 1600 iso. Když fotíte sport a potřebujete časy kolem 1/1000 v lese a v dešti, tak brzy zjistíte limity.
 • širokoúhlé objektivy. Fotím hodně sport v horách a čím větší scenérie, tím  více jsem byl omezován 1,6x ořezem. Chtěl jsem mít v ruce opravdu široká ohniska. A to operativně a ne prohazovat 11mm a základní objektivy
 • odolnost. U sportu si člověk počasí nevybírá. Déšť, prach, sníh, námraza – to všechno musí foťák vydržet. Focení v pláštěnkách není to pravé ořechové.

Canon 5D mark IV zkušenosti a test po půl roce, Lukáš Budínský

Canon 5D mark IV otestován v podmínkách výrobní firmy. Temno, šero, steampunk. Je to dříč do všech podmínek


V krátkosti jen proč jsem nezvažoval přechod na úplně jiný systém? Ano, Nikon má nejspíše lepší sensory, sony lépe natáčí video, bezzrcadlovky jsou menší a přenositelnější. Ale každé má svoje omezení. A jednoduše mi canon vyhovuje, mám pro něj kompletní výbavu (objektivy, blesky, odpalovače) a znám jej už od analogu (1000 -> 500D -> 70D -> 5D)

Když se objevily první zvěsti o nástupci v 5D řadě, vycítil jsem příležitost. Jednak se posunulo mé focení z hobby roviny do kategorie “pěkný přivýdělek” a věděl jsem, že bazary po vypuštění nového modelu zaplaví mark III bazary za rozumnou cenu.
A tak se také stalo. V září 2016 představil canon 5D mark IV a já jsem měl větší problém, než jsem čekal.

Canon 5D mark IV nebo mark III

Canon 5D mark IV zkušenosti a test, Lukáš Budínský

Canon EOS 5D mark IV v celé kráse


To bylo dilema, které jsem řešil 3 měsíce. Canon 5D mark IV totiž vyvolal rozporuplné reakce. “Recenzenti”, kteří vycházeli ze specifikací, byli zklamaní z malého posunu oproti předchozímu modelu. Očekávali totiž revoluci, jakou byl mark III pro video tvůrce. Ti celkem oprávněně kritizovali ořezané 4K video, limitovaný výstup z HDMI a podobné zálěžitosti. Ty mne ovšem nezajímají, já potřebuji s foťákem fotit.
Stál jsem před otázkou, zda se mi vyplatí připlatit za mark IV. Proč jsem se nakonec rozhodl že ano?

 • pořizuji profesionální foťák, který bude dobře sloužit i po 5 letech. U 5 let starého modelu už to nejde zaručit.
 • přesnost ostření. Ne, že by mark III ostřil špatně, ale mark IV má systém z vlajkové lodi canonu a to prostě musí fungovat. A s přesností ostření jsem vždy trochu laboroval. Fotím nejraději v protisvětle, kde se pozná každé zaváhání.
 • lepší dynamický rozsah. To byl asi bod zlomu. O zašuměných stínech marku III bylo napsáno mnohé, stejně jako o naději vkládané do nového senzoru v canon mark IV

Jak správně tušíte, vyhrál to canon 5D mark IV

Canon 5D mark IV v praxi

A jak se projevily papírové předpoklady v praxi? Jaké jsou zkušenosti z focení? Popíšu své pocity v bodech jak přicházely. Nejdříve klady

 • od první fotky padne dokonale do ruky, ovládání téměř stejné jako u 70D
 • mnohem lepší přizpůsobení ovládání, rychlejší přístup k potřebným funkcím
 • dokonalé tlačítko na rychlou změnu ostření z průběžného na one shot (nevím jak jsem bez toho mohl být)
 • dokonalá souhra s objektivem Canon 16-35mm f2,8L III – konečně pořádně široké ohnisko
 • minimální odpad špatně zaotřených fotek (z 30 % na 5 %)
 • fotky v interiéru nebo za šera jsou bez problému použitelné i při ISO 6400
 • dynamický rozsah, kdy z rawu dokážu vytáhnout dříve neuvěřitelné stíny
 • precizní ostření a ostrost i s nasazeným telekonverterem (1,4x na 70-200 f4)
 • nemám strach o každou kapku spadnuvší na tělo
 • 30 megapixelů – ano, není to o pixelech, ale ta možnost hruběji fotku oříznout tu prostě je :)
 • intervalometr – zase o jednu hračku, kterou jsem musel vláčet v batohu, míň

Canon 5D mark IV zkušenosti a test v protisvětle, Lukáš Budínský

Canon 5D mark IV – focení v protisvětle a konečně s pořádným širokáčem


Ale je potřeba i něco pohanět…

 • tlačítko pro prohlédnutí fotky na levém palci (ještě doteď ho hledám na pravém, kde je zcela logické). Na druhou stranu míň šimpanzuju a víc fotím :)
 • pevný displej. Ten mne dost mrzí, protože focení makra bylo o hodně jednodušší s naklápěcím.
 • dlouhá ohniska. Přišel jsem o 1,6x násobek a na wildlife budu potřebovat delší skla než je má 70-200

Canon 5D mark IV doporučení

Canon 5D mark IV zkušenosti a test, Lukáš Budínský

Canon 5D mark IV – radost s nočním focením


Za mne můžu říct, že to je nejlepší foťák co jsem kdy držel v ruce. Je to ideální řešení pro nevyhraněné fotografy jako jsem já. Fotí výborně extrémní sporty i rodinné portréty. Nebojím se s ním pustit do komerční zakázky a když se dostanu do hor, tak je také ve svém živlu. Ve spolupráci s canon objektivy ostří naprosto bez výhrad. Neudělá vás lepším fotografem, ale odpustí některé chybky. A hlavně se budete moci soustředit na samotné focení, práci se světlem a ne řešit technická omezení nebo špatné nálady objektivů Sigma. Je to dobře padnoucí pracovní nástroj, který bude se mnou pěkných pár let. Pokud se poohlížíte i po natáčení zrcadlovkou, tak si důkladně projděte jiné recenze. Pro mne je plně použitelný, ale profesionálové asi pocítí některá omezení, které canon vědomě do foťáku přidal. Je to prostě foťák, ne kamera. A to co má umět umí na výbornou.


Canon EOS 5D Mark IV lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>