Italské Dolomity jsou jedním z nejfotogeničtějších míst v Evropě, zejména pak pro milovníka hor a jejich scenérií. A nadevše ční turisty, fotografy a sportovci oblíbená oblast Tre Cime di Lavaredo, neboli Drei Zinnen. Když jsem plánoval cestu do Itálie a zjistil jsem, že tudy půjde navrhnout trasu, bylo rozhodnuto. Jak naplánovat ideální den pro sportujícího fotografa? Zkuste se inspirovat…

Vše začalo již několik dní před odjezdem a sledování norského generátoru náhodných čísel YR.NO, který nám garantuje pro oblast Tre Cime naprosto ideální počasí a tak není důvod mu nevěřit. Zbývalo zjistit východ slunce v daném místě a naplánovat odjezd z domu tak, abychom stihli dorazit ještě před rozedněním a nepřišli o to nejzajímavější. Celou cestu nás provází hustá mlha, která se jako mávnutím kouzelného proutku rozpouští po najetí na placenou cestu (mýtné 28 Euro) vedoucí přímo k chatě Rifugio Auronzo s dostatečně dimenzovaným parkovištěm.

Neváháme a rovnou vytahujeme fotografické nádobíčko, ale jedno je jisté – i přes časný příjezd již nestihneme jeden z cílů – noční fotografie hvězdné oblohy s majestátními horami v popředí.

Před rozedněním. Autor: Lukáš Budínský (foto.lukasx.cz), Fotoaparát: Canon EOS 70D, Objektiv: 17-50mm

Nouzová rychlovka – Tre Cime před rozedněním

 

Na východě se totiž schylovalo k jinému divadlu. Stačil jsem pořídit ještě několik snímků s širokoúhlým Samyang objektivem 10mm, který jsem si vezl na otestování.

Divadelní kulisy dolomitské. Autor: Lukáš Budínský (foto.lukasx.cz), Fotoaparát: Canon EOS 70D, Objektiv:

Divadelní kulisy dolomitské

 

Ale nakonec jsem se vrátil k mému standardnímu 17-50mm tamron objektivu, který mám přeci jen lépe v ruce. Na parkovišti jsme nebyli se stativy ani zdaleka sami a to nepočítám horolezce, kteří již cinkali karabinami na cestě k horským štítům.

Čekání na slunce. Autor: Lukáš Budínský (foto.lukasx.cz), Fotoaparát: Canon EOS 70D, Objektiv: 17-50mm

Čekání na slunce

 

Divadlo tedy mohlo začít. V ten kouzelný okamžik většinou nevnímáte nic jiného, než ticho a napětí. Tady to bylo jiné. Kromě cvakání okolních závěrek totiž začali den vítat koně pasoucí se na okolních svazích. Jejich ržání se rozléhalo v šeru a dodávalo celé scéně ještě magičtější náboj, než tradičně. Inverzní řeka z mlhy, která se rozlévala v údolí nahradila chybějící vysokou oblačnost, se kterou bychom se již blížili k dokonalosti. I tak byla tato chvíle označena kolegy jako – dámy prominou – “fotografické porno”.

První paprsky slunce. Autor: Lukáš Budínský (foto.lukasx.cz), Fotoaparát: Canon EOS 70D, Objektiv: 17-50mm

První paprsky slunce

 

Svítání. Autor: Lukáš Budínský (foto.lukasx.cz), Fotoaparát: Canon EOS 70D, Objektiv: 17-50mm

Svítání

 

Po tomto předkrmu budeme pokračovat hlavním chodem, který je naznačen z pohledu terénního běžce – trailrunningu. A určitě se můžete těšit na zákusek vyvedený v těch nejkrásnějších barvách podzimně zbarvených modřínů.

A mimochodem … výběr mých fotografií můžete zakoupit na Fler.cz.