V půli července se naskytla možnost vyrazit na otočku do hor na fotografování závodu Nízkotatranská Stíhačka. Vzhledem k tomu, že to byla má letošní cesta do hor a Nízké Tatry mám rád, tak jsem to hodlal spojit i s fotografování krajiny. A protože měly být i ideální podmínky pro focení mléčné dráhy, tak své místo v batohu našel i pevný stativ. V plánu byl výšlap a přenocování na legendami opředeném vrcholu Kráľova Hoľá s dokonalým kruhovým rozhledem.

Peripetie při fotografování závodu Nízkotatranská stíhačka 2015 byli již důkladně popsány na stránce věnované sportovní fotografii, takže nepovažuji za nutné to tu opakovat. Naopak bych vám rád nabídl alespoň krátký fotoreport z nejzajímavějších okamžiků pohledem krajináře.

Z pochopitelných důvodů (+1000 výškových metrů na 6 km za 1:50) nemám žádné své fotografie ze samotného výstupu na Kráľovu Hoľu. Tak alespoň jednu mojí od kamaráda běžce, kterého jsem přemluvil na tuto výpravu.

Fotograf Lukáš Budínský při výstupu na Kráľova Hoľa Nízké Tatry

Fotograf při výstupu na Kráľovu Hoľu v Nízkých Tatrách

 

Nahoře na hoře se bohužel ukázalo, že spěch byl celkem zbytečný a západ slunce se vzhledem k horkům a nízké oblačnosti v údolí nekonal. Alespoň tedy byl čas na vydýchání se, přípravu na přenocování a noční fotografování. Nad Kráľovou Hoľou bylo sice jasno, ale v dáli mne upoutalo něco zcela jiného. Asi 20 km daleko od našeho stanoviště se držel velký bouřkový mrak, který při snášejícím se soumraku začal vydávat velmi pěkné světelné efekty. Zaměřil jsem se tedy na něj.

Bouřka s blesky na Kráľova Hoľa Nízké Tatry, Fotograf Lukáš Budínský

Bouřkový mrak jižně od Nízkých Tater

 

Sem tam se objevil i viditelný blesk a moc pěkně se na to zdálky dívalo. Bohužel až téměř po hodině jsem si uvědomil, že ze série fotek by šlo udělat nádherné timelapse video. Časovač byl samozřejmě v batohu, ale mé totální vyčerpání mi nejspíše vyčistilo dokonale hlavu. Zklamání z tohoto nezdaru bylo tak silné, že již nezbyla žádná chuť do nočního fotografování. Vzhledem k plánovanému vstávání na východ slunce (4:45) a náročnému programu na druhý den, byl jednoznačně lepší volbou teplý spacák.

Slunečné Nízké Tatry

Ráno bylo ovšem k tužbám fotografovým mnohem milosrdnější. Východ slunce nad mlhou zalitou malebnou slovenskou krajinou zahřál na duši a dodal potřebnou energii pro náročný den.

Kráľova Hoľa Nízké Tatry, Fotograf Lukáš Budínský

Východ slunce z nad Slovenským rájem

 

Kráľova Hoľa Nízké Tatry, Fotograf Lukáš Budínský

Vysoké Tatry v závoji při východu slunce.

 

Následovalo fotografování ultratrail běžců na trati Nízkotatranské stíhačky (100 km dlouhý přeběh Nízkých Tater) nejdříve na hřebeni Kráľovej Hoľi. Kulisy Vysokých Tater bylo přesně to, co jsem očekával. Běžci měli slunce v zádech a tak přišel ke slovu i blesk pro vytažení obličejů ze stínu.

Zbyněk Cypra, Adidas team, Kráľova Hoľa Nízké Tatry, Fotograf Lukáš Budínský

Zbyněk Cypra z Adidas týmu na Nízkotatranské stíhačce 2015

 

Kráľova Hoľa Nízké Tatry, Fotograf Lukáš Budínský

Nízké Tatry a ultratrail běžci na hřebeni

 

Linda Beniačová Salomon na hřebeni Nízkých Tater, Fotograf Lukáš Budínský

Silvia Petrjanošová a Linda Beniačová z týmu Salomon na hřebeni Nízkých Tater

 

Bouřlivé Nízké Tatry

Následoval přesun pod Chopok a výběh na Štefánikovu chatu, kde se již měli objevit vedoucí závodníci. První se však dostavila bouřka. Po rychlé SWOT analýze vyhlídek na hřebeni následoval návrat do bezpečného okolí chaty. Nízké Tatry nejsou totiž tak nízké, aby na jejich hřebeni nebylo vysoké riziko zasažení bleskem. Čekání na první běžce bylo naštěstí možné krátit focením blesků křižujících oblohu. Díky tomu bylo také možné složit následující dramatickou fotografii prchajících závodníků po úbočí hory.

Blesk z bouřky Nízké Tatry, Fotograf Lukáš Budínský

Běžci v průběhu nízkotatranské stíhačky ohroženi blesky

 

Na Štefánikovu chatu nakonec dorazily jen první tři dvojice a dál již z pochopitelných důvodů závodníci nepokračovali.

 

Kráľova Hoľa Nízké Tatry, Fotograf Lukáš Budínský

Petr Žákovský a Stanislav Najvert z Adidas OUTDOOR týmu při seběhu po hřebeni Nízkých Tater

 

Zbyněk Cypra Adidas, Stíhačka Nízké Tatry, Fotograf Lukáš Budínský

Zbyněk Cypra a Tomáš Svoboda z Adidas Boost týmu na NTS 2015

 

Další závodníci měli také přerušený závod na 3,5 hodiny. To již bylo bohužel mimo můj časový harmonogram. Nezbývalo než se rozloučit s Nízkými Tatrami a vyrazit zpátky domů na rozpálené Valašsko.

 

letní bouřka Nízké Tatry, Fotograf Lukáš Budínský

Nízké Tatry a rychlá letní bouřka