V létě se mi poštěstilo dostat se na jedno z nejkrásnějších míst v Alpách – Tre Cime di Lavaredo (Drei Zinnen). Dolomity jsou plné dech beroucích scenérií a je jedno, jestli to je v létě, na podzim nebo v zimě. A když k tomu jako bonus dostanete úžasné parťáky aktivně se věnující trail runningu (neboli běhání po kamzičích stezkách), máte zaděláno na fotografické žně.

Běžíme s úsměvem. Autor: Lukáš Budínský (foto.lukasx.cz), Fotoaparát: DSC-RX100, Objektiv: 28-100mm F1.8-4.9

Ranní rozběh

 

Vzhledem k tomu, že jsem se sám chtěl proběhnout, tak jsem mohl zapomenout na těžkou zrcadlovku a vzal jsem si téměř plnohodnotnou náhradu – miniaturní Sony RX100 (jinak zvanou “zabiják zrcadlovek”).

Sony Cyber-Shot DSC-RX100 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

K samotnému běhu se mnohem fundovaněji vyjádřil už Carpathian runner, nejvytíženější model na fotkách.

Trail running. Autor: Lukáš Budínský (foto.lukasx.cz), Fotoaparát: DSC-RX100, Objektiv: 28-100mm F1.8-4.9

Letět jako pták


 
Pavlův obrovský přínos spočíval hlavně v tom, že je naprosto neúnavný. Nevadilo mu, že ho po páté otáčím zpátky na ten zatracený kopec a musí běžet po šesté dolu. S úsměvem polykal další a další kilometry. Každopádně ideální modelka bez řečí plnící náročné požadavky fotografa. Naštěstí si mohl chvílemi i ten běh užít, protože kolem cesty bylo pořád něco nového, zajímavého.

Horský poník. Autor: Lukáš Budínský (foto.lukasx.cz), Fotoaparát: DSC-RX100, Objektiv: 28-100mm F1.8-4.9

Horský poník

 

Největším problémem při sportovního focení je, když si sám fotograf chce trochu toho sportu užít. Tady se to naštěstí povedlo skloubit na výbornou. Hlavně proto, že Dolomity zalité raním sluncem s blankytnou oblohou naprosto vyrazily dech i borcům zvyklým na ultra trail vzdálenosti a donutily je se zastavit, kochat se.

Běh v dolomitech. Autor: Lukáš Budínský (foto.lukasx.cz), Fotoaparát: DSC-RX100, Objektiv: 28-100mm F1.8-4.9

Jen tak se nadechnout

 

Byl jsem nakonec hodně rád, že jsem nechal zrcadlovku v autě. Sony RX100 se osvědčil jako dokonalý parťák, kdy v pohádkových podmínkách vykouzlil nádherné snímky. Svoji úlohu v tom také sehrál polarizační filtr, který je nedílnou součástí jakékoliv fotosestavy pro focení krajiny. V případě RX100 jsem samozřejmě  musel použít redukci na filtry (konkrétně od JJC). Díky kompaktnosti RX100 jsme se dostali o kilometry dál a do nových scenérií.

Aktuální cena JJC LA-52RX100 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Dvojice v běhu. Autor: Lukáš Budínský (foto.lukasx.cz), Fotoaparát: DSC-RX100, Objektiv: 28-100mm F1.8-4.9

Dvojice v běhu

 

A nakonec ta nejzajímavější fotka, která měla velký úspěch. Dokonce panují pochybnosti, zda nejde o fotomontáž. Nejde. Pavel je opravdu nejen běžec, ale i skokan. Nejspíš to bude tím, že díky absenci stínu chybí měřítko, jak vysoko vyskočil. Ale to není důležité. Hlavní je, že dobře dopadl a běžel s chutí dál…

Hop. Autor: Lukáš Budínský (foto.lukasx.cz), Fotoaparát: DSC-RX100, Objektiv: 28-100mm F1.8-4.9

Hop a skok