Jak spolu souvisí Měsíc a Mléčná dráha? Docela dost, jak jsem již psal v příspěvku o tom, kdy fotografovat Mléčnou dráhu. Je důležité se vyhnout období kdy je Měsíc na obloze. Ale jak říká klasická poučka – pro každé pravidlo existuje minimálně jedna výjimka. Co si takhle počkat na úplné zatmění Měsíce?

Zatmění měsíce 27. 9. 2015

Zatmění Měsíce v noci z 27. na 28. 9. 2015 bylo z mnoha ohledů unikátní. Nejen, že se jednalo o úplné zatmění, ale zároveň byl Měsíc v super úplňku (největší úplněk daného roku). Oba faktory zapříčinily, že se na nebi objevil tzv. krvavý měsíc – do ruda zbarvený obrovský úplněk.

Fotografování zatmění Měsíce

Předpověď počasí byla naprosto dokonalá – úplně jasná obloha s možností výskytu inverzních mlh v údolí. Nezbývalo, než se dobře obléci a vyrazit do kopců.

Zatmění Měsíce a mléčná dráha 2015, Lukáš Budínský

Nebyl jsem na kopcích naštěstí sám. Světlo bylo jako za dne :)

Jako všichni jsem nejdříve sledoval postupné zatmívání Měsíce. A to teleobjektivem Canon 70-200L F4 s nasazeným telekonvertorem 1,4x. Celkové ohnisko jsem tedy měl 450mm. Úplněk byl tak jasný, že i s tímto ohniskem šlo fotit z ruky na ISO100 a 1/500 času. Nicméně jsem po chvíli použil stativ a kochal se přesunem Měsíce po displeji fotoaparátu na 10x zvětšení. Při tomto ohnisku totiž je pohyb Měsíce dobře patrný pouhým okem a vypadá to jako neodvratně se blížící Hvězda Smrti z Hvězdných Válek.

Canon EF 70-200mm f/4L USM lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Fáze zatmění Měsíce  2015, Lukáš Budínský

Několik záběrů zatmění Měsíce, než mne přestalo bavit

Fotografování Mléčné dráhy

Po pravdě mne ale za chvíli samotné zatmění přestalo bavit a už jsem se těšil až zmizí Měsíc zcela z oblohy. A proč? No protože Mléčná dráha! Není jedna z podmínek pro její focení bezměsíčná noc? A zatmění tuto podmínku splňuje. Viditelná by tedy měla být Mléčná dráha v netradičních dnech s úplňkem na obloze. Přesedlal jsem z teleobjektivu na světelnou Sigmu 18-38 F1,8 ART a šel jsem na to. A jak to vyšlo?

Sigma 18-35mm f/1.8 DC HSM Art Canon lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Zatmění Měsíce a mléčná dráha 2015, Lukáš Budínský

Mléčná dráha při zatmění Měsíce v září 2015 i smeteoritem

Tak poloviční spokojenost (ano, člověk je náročný tvor). Bylo jasno, Měsíc téměř neviditelný, mlha v údolích blokovala světlo vesnic a měst. Dokonce mi jedním záběrem prolétl i meteorit!

Jenže už bylo velmi brzo ráno (ve 4 hodiny začala být vidět) a nejkrásnější část Mléčné dráhy bývá na podzim viditelná brzy po setmění. Rozhodnutí jet fotit přišlo relativně rychle a neměl jsem dopředu vybrané místo. Pozdě jsem si vzpomněl, že bych mohl udělat nějaké timelapse a navíc byla opravdu nečekaná zima (ostrý vítr při -3 stupních).

Závěr a poučení?

Nevyplatí se poslouchat doslovně všechna doporučení, je třeba přemýšlet a chytat se každé příležitosti. Sledování netradiční Mléčné dráhy při zatmění Měsíce se nebude delší dobu opakovat. Poučení pro mne je mít předem vytipovaná místa (další díl seriálu o fotografování Mléčné dráhy bude nejspíš o tom, kde fotit).

Svítání a silueta fotografa, Lukáš Budínský

Silueta kolegy fotografa chvíli před svítáním

No a každopádně se příště lépe obleču.

Zatmění Měsíce a mléčná dráha 2015, Lukáš Budínský

Má soukromá planetka