Vlhovec červenohlavý byl jediným pěkným úlovkem během krátké zimní návštěvy Zlínské ZOO Lešná. Je to jedna ze zahrad, která je většinou nakloněná fotografům. Bohužel tomu tak nyní moc nebylo, protože všechny průchozí voliéry byly ještě zavřené a většina zvířat odpočívala na zimovištích. Hlavní důvod návštěvy bylo otestování jednoho potenciálního kousku do výbavy. Objektiv 70-200 mm se totiž občas jevil krátký i na crop senzoru. Tak co s tím udělá Canon extender EF 1,4x? Je to rozhodně cenově přívětivější varianta, než kupovat nový teleobjektiv.

Vlhovec červenohlavý v porostu
Vlhovec červenohlavý v tropické hale
Nakonec nejlepší podmínky poskytla Tropická hala. Během povinného (asi 10 minutového) odmlžení objektivu jsem objevil Vlhovce Červenohlavého, který si stavěl hnízdo a vábil samičku.

Vlhovec červenohlavý na hnízdě
Navštěvoval stále stejná místa, tak nebyl takový problém si na něj počkat v příhodných pozicích.

Vlhovec červenohlavý vábí samičku
Největší nevýhodou extenderu je ztráta světla. Můj 70-200mm objektiv má konstantní světelnost 4, s extenderem se zvýší na 5,6. Ruku v ruce s prodloužením ohniskové vzdálenosti na reálných 450mm jsem musel volit časy kolem 1/1000 sekundy a to už ISO začalo stoupat na nepěkné hodnoty přesahující 1600. Hodnoty 3200 už vytváří na canonu 70D hodně nepříjemný šum.

Vlhovec červenohlavý s materiálem na hnízdo
Ale na druhou stranu na těch 450 mm je světelnost 5,6 ještě ucházející. Zvláště v případě L objektivu, který krásně kreslí i s přidaným extenderem. V testu venku za dobrých podmínek jsem nezaznamenal žádný úbytek ostrosti.

Vlhovec červenohlavý sbírá materiál na hnízdo

Vlhovec červenohlavý – detail