Po měsíci jsem se opět vydal fotit sportovní akci. Tentokrát se jednalo o běžkařský závod ze série Valachytour – Noční stopa Valachy. Je to seriál různorodých závodů v okolí Velkých Karlovic s profesionálním zázemím a organizací. Minulý ročník jsem absolvoval téměř celý jako účastník a měl jsem chuť se podívat na závody zase z jiné perspektivy. Závod je netradiční hlavně tím, že se jede v noci a za povinných světel čelovek. To slibovalo zajímavou atmosféru a hlavně jistotu využití externího blesku a nových odpalovačů.

Kompletní fotogalerie ze závodu Noční stopa Valachy.

Závodník ValachyTour. Autor: Lukáš Budínský (foto.lukasx.cz), Fotoaparát: Canon EOS 70D, Objektiv: 18-35mm

Závodníci jeli jako stroje

 

Na fotografování 24 hodin Lysá Hora jsem narazil na limity externího blesku řízeného přímo zrcadlovkou. Zajištění přímé viditelnost, nutné natáčení blesku, kontrola jeho pozice mi zabíralo hodně času a vedlo k obrovskému odpadu z pořízených fotografií. Rozhodl jsem se vyzkoušet rádiové odpalovače s exotickým názvem Yongnuo YN622-C. O jejich funkcích jsem už něco drobně napsal v popisu své fotovýbavy.

Yongnuo YN-622 Canon lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Původní záměr byl jít na lehko, ale při podrobnějším plánování jsem si uvědomil, že budu potřebovat 2 stativy (externí blesk + foťák na dlouhé časy) a záměr byl rázem zmařen. Nabalil jsem svůj standardní velký batoh, přimontoval k němu 2 stativy a vyrazil do Karlovic.

Závodník Noční Stopa ValachyTour. Autor: Lukáš Budínský (foto.lukasx.cz), Fotoaparát: Canon EOS 70D, Objektiv: 18-35mm

Ať se práší za kočárem

 

Věděl jsem, že závod samotný je po stránce fotografování pokryt profíky od firmy Nikon, kteří jsou partneři série. Tak jsem se jim nechtěl plést do práce v prostoru startu a cíle a vyrazil rovnou na vrchol prvního stoupání, kde se daly čekat zajímavé snímky.

Cesta tam byla náročnější, než obvykle, protože ve stopě se nechodí, zvláště ne v té závodní. A tak mě čekala přímá cesta lesem valašským krpálem s technikou na zádech. Na místě jsem se poctivě nachystal a díky asistentovi jsem zjistil, že odpalovače odpalují, odrazná deska odráží, objektiv ostří a blesk bleská. Byl jsem tedy připraven.

Fotografie Valachytour. Autor: Lukáš Budínský (foto.lukasx.cz), Fotoaparát: Canon EOS 70D, Objektiv: 18-35mm

Asistent demonstruje funkci odrazné desky :)

 

Následoval nával intervalově startujících závodníků a první půlhodinu mne bavilo fotit klasické fotky, které jsou na začátku článku. Věřím, že účastníci by byli spokojeni se svojí akční fotkou, nicméně já jsem chtěl raději trochu experimentovat. Přeci jen závod s čelovkami k tomu přímo vybízel. Opět jsem využil nových odpalovačů. Mezi jejich funkce patří i podpora synchronizace blesku na druhou lamelu. Spolu s dlouhým časem by se měla ukázat výhoda této vymoženosti.

Závodníci Noční stopa Valachy 2015. Autor: Lukáš Budínský (foto.lukasx.cz), Fotoaparát: Canon EOS 70D, Objektiv: 18-35mm

Tady se závodí!

 

Místo izolovaných a ze tmy vyjíždějících závodníků jsem získal dynamické snímky plné kýžené závodní atmosféry. Pravdou je, že to už nebyla taková sázka na jistotu, ale opravdové experimentování a čekání na náhodu. Princip spočíval v tom, že jsem musel odhadnout kdy začít exponovat, aby přijíždějící závodník byl v čase konce expozice a záblesku na správném místě.

Závod Noční stopou. Autor: Lukáš Budínský (foto.lukasx.cz), Fotoaparát: Canon EOS 70D, Objektiv: 18-35mm

Ladným stylem vpřed.

 

Na výsledných fotkách je krásně viděl rozdíl ve stylu závodníků a amatérských účastníků. Asi nejlépe na následující fotce, kdy stopa čelovky profíka je téměř dokonalá vlnovka.

Stopa amatér a profesionála. Autor: Lukáš Budínský (foto.lukasx.cz), Fotoaparát: Canon EOS 70D, Objektiv: 18-35mm

Profík versus amatér

 

Nakonec jsem ještě trochu zvedl clonu, abych vyzkoušel jak to bude reagovat na čelovky, zda se dočkám nějakého výraznějšího efektu. A myslím, že docela ano. Jen to vyšlo u této jedné fotky.

Závodník na nočním závodu na běžkách. Autor: Lukáš Budínský (foto.lukasx.cz), Fotoaparát: Canon EOS 70D, Objektiv: 18-35mm

Závodnické hvězdy v noční stopě

 

Nakonec jsem otočil objektiv i opačným směrem na sjezd. Ale upřímně, tam bylo časování ještě náročnější a kazili to ještě i stoupající závodníci. Takže nakonec z toho vyšla jedna pěkná fotografie, kde se potkávají vlnovky z různých směrů.

Ve světle čelovek na noční stopě. Autor: Lukáš Budínský (foto.lukasx.cz), Fotoaparát: Canon EOS 70D, Objektiv: 18-35mm

Dvě vlnovky

 

Pole závodníků postupně řídlo a já jsem ještě měl v hlavě jednu fotku z nadhledu a tak byl čas vyrazit zpátky na start. Cesta krpálem dolů byla opravdu adrenalinová. Na zbytcích mokrého sněhu v 70% svahu se dvěma stativy v ruce jsem doklouzal do údolí a začal se drápat po sjezdovce na jeho druhou stranu. Tam byl parádní rozhled na osvětlenou sjezdovku Razulu i projíždějící závodníky. Tak nakonec vznikla i jedna netradiční, která ale dokládá, jaká příjemná pohoda může být v Resortu Valachy.

Osvětlená sjezdovka razula. Autor: Lukáš Budínský (foto.lukasx.cz), Fotoaparát: Canon EOS 70D, Objektiv: 18-35mm

Razula a světelní hadi v údolí.

 

A jak bych pár body zhodnotil tuto akci?

  • přes nepřízeň počasí profesionálně zajištěná trať i celý závod
  • rovinatá trať prakticky jen se dvěma zajímavými místy
  • zajímavá atmosféra a pěkný prostor pro experimenty

A má technika, spokojenost a výsledky?

  • odpalovače blesků po celou dobu bez zaváhání
  • pomocník je neocenitelný (díky Tome)
  • odrazná deska pomáhá, ale měla by být větší
  • odpad fotek se z 70 % snížil na pěkných 20 %
  • několik nápadů zůstalo nerealizovaných díky nepřízni počasí (po celou dobu zataženo a mlha) a nefotogenickým podmínkám (nevýrazná trať a zbytky sněhu).

Příští zimu snad bude už konečně zpět pravá valašská zima a já se pokusím natrénovat a zúčastnit se seriálu zase jako sportovec.